Proponowane przez firmę Ordo domy drewniane budowane są z okrągłych bali sosnowych, ale także innego gatunku: świerk, modrzew.

W zależności od przeznaczenia domu, budujemy domy z bali okrągłych o średnicy od 18cm do 30cm. Dla obiektów o charakterze rekreacyjnym proponujemy domy z bali o średnicy 18cm, taka grubość pozwala na wydłużony okres pobytu nawet do zimy. Domy całoroczne budujemy z bali o średnicy 25cm i grubszych.

Głównym surowcem do budowy domów jest drewno sosnowe pozyskiwane z naszych polskich lasów. Produkcja bali odbywa się w naszym zakładzie, kłoda drzewa umieszczana jest w specjalnej maszynie i obtaczana do odpowiedniej grubości.

Następnie w balu wykonuje się odpowiednie wybrania na długości i w narożach, które są nie zbędne do montażu bali na placu budowy.

Ściany konstrukcyjne stanowią bale okrągłe układane bezpośrednio jeden na drugim wiązane w narożnikach krzyżowo półksiężycowym zacięciem. Każdy bal u dołu posiada tak zwane podfrezowanie wzdłużne w półokrągłym kształcie co pozwala na właściwe przyleganie do siebie bali. W narożach bali układana jest specjalna rozprężna uszczelka, która dodatkowo uszczelnia połączenia między węgłami. Drewno jest produktem naturalnym, który posiada nieregularną strukturę budowy i który podczas wysychania nabiera charakterystycznych pęknięć i rys.

Przy montażu domu trzeba przewidzieć osiadanie bali. W miejscu montażu okien i drzwi w końcach bali robi się otwór, w który montuje się ślizg i mocuje do okien i drzwi, nie mocując go bezpośrednio do bali. Umożliwia to ślizganie się bali nie naruszając przy tym konstrukcji stolarki okiennej i drzwiowej. Wszystkie elementy konstrukcyjne są impregnowane w ekologicznym roztworze soli boru, która to impregnacja jest wstępnym zabezpieczeniem elementów domu.

Na końcu bale impregnuje się odpowiednimi środkami koloryzującymi lub bezbarwnymi.