Domy energooszczędne to nowoczesne domy charakteryzujące się niskim zużyciem energii. Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się prostą i zwartą bryłą budynku. Są to najczęściej domy parterowe chociaż znaleźć można również domy z poddaszem użytkowym.

Podstawą budowy takiego domu jest zastosowanie odpowiedniej izolacji oraz wyeliminowanie mostków termicznych, przez które może dochodzić do ucieczki ciepła. Istotne jest także zastosowanie inteligentnych i energooszczędnych instalacji, które zmniejszają koszty ogrzewania domu.

Do budowy domów energooszczędnych używamy ekologicznych materiałów , które nie tylko doskonale izolują budynek , ale pozwalają także ścianom oddychać. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej foli, izolacji i fasady zewnętrznej budynek taki jest nie tylko ciepły, ale posiada także odpowiednią wilgotność, którą ciężko jest osiągnąć poprzez stosowanie tak szeroko dzisiaj materiałów , które są zamknięte dyfuzyjnie chociażby jak styropian, tynki mineralne lub innego rodzaju płyty.